• Budapeszt, Szentendre, Esztergom, Visehrad - Eger

   Budapeszt, Szentendre, Esztergom, Visehrad - Eger

   11.06.2024 06:53
   Budapeszt, Szentendre, Esztergom, Visehrad - Eger

   Nasza wycieczka rozpoczęła się od zbiórki uczestników i wyjazdu w kierunku Budapesztu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Egerze, gdzie spacerowaliśmy po starówce, podziwiając zabytkowe budynki, oraz obejrzeliśmy z zewnątrz imponującą Bazylikę. Po przyjeździe do Budapesztu, spotkaliśmy się z lokalnym przewodnikiem i udaliśmy się na Wzgórze Gellerta, gdzie zobaczyliśmy Cytadelę oraz Pomnik Wolności. Zwiedziliśmy także Wzgórze Zamkowe, królewską siedzibę od XIII wieku, oraz starówkę budzińską z Basztami Rybackimi. Następnie odwiedziliśmy neogotycki Kościół Macieja, przeszliśmy ulicą Vaci i spacerowaliśmy po Parku Miejskim, gdzie znajduje się Zamek Vajdahunyad. Zwieńczeniem dnia był rejs po Dunaju oraz obiadokolacja i nocleg w okolicach Budapesztu.

   Kolejny dzień spędziliśmy w Szentendre, gdzie zwiedziliśmy starówkę, Kościół Św. Piotra i Pawła oraz Katedrę Serbską. Odwiedziliśmy również Muzeum Marcepana. Następnie udaliśmy się do Esztergom, aby zwiedzić największą na Węgrzech Bazylikę, miejsce koronacji Św. Stefana. Przejechaliśmy również do historycznego miasteczka Visehrad, gdzie zobaczyliśmy Zamek Wyszehradzki i weszliśmy na dziedziniec. Po zwiedzaniu zjedliśmy obiadokolację i wróciliśmy na nocleg w okolicach Budapesztu.

   Następnego dnia zwiedziliśmy Plac Bohaterów z pomnikiem Millenium, spacerowaliśmy Aleją Andrassy i przechodziliśmy przez Most Łańcuchowy. Podziwialiśmy również z zewnątrz Budynek Parlamentu. Wieczorem odbyliśmy rejs po Dunaju, a dzień zakończył się obiadokolacją i noclegiem w okolicach Budapesztu.

   Ostatniego dnia pojechaliśmy do Miszkolca, gdzie znajdują się baseny termalne w jaskiniach i grotach skalnych. Kąpaliśmy się w wodach termalnych o temperaturze 30°C, które spływały potokami ze skał, tworząc naturalne bicze wodne. Prawie 700 metrów podziemnych korytarzy zapewniło nam niecodzienne wrażenia z kąpieli w przepięknie oświetlonych grotach. Po tej wyjątkowej przygodzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski, kończąc wycieczkę wieczorem.

    

      

      

  • Regulice- Wygiełzów- Babice

   Regulice- Wygiełzów- Babice

   16.05.2024 07:27
   Regulice- Wygiełzów- Babice
    

   Matura, matura, matura … . Klasa 1e do tego ważnego egzaminu ma jeszcze trzy lata i maturą się nie przejmuje. Piękny, słoneczny majowy dzień spędziła na wycieczce.

   Pierwszym punktem programu była stacja kolejowa Regulice gdzie rozpoczęła się 8,5 km przejażdżka drezynami rowerowymi. Malownicza, zielona trasa wiodła przez Puszczę Dulowską. Powstała w 1899 roku trasa kolejowa 103 jest najprawdopodobniej najpiękniejszym szlakiem kolejowym w Polsce.  Lokalna Kolej Drezynowa łączy dwie miłości do kolei i turystyki.

   Muzeum Małopolski Zachodniej to drugi punkt naszej wycieczki. Powstało w latach 60-tych XX w. W skansenie zgromadzone są zabytkowe obiekty drewniane wzbogacone o tzw. małą architekturę czyli studnie, kapliczki i pasieki.

   Na koniec Góra Zamkowa (362m npm) gdzie stoją ruiny Lipowca, zamku, którego historia sięga średniowiecza. O jego ciekawej historii opowiedział p. Aleksander Dymek nasz przewodnik. Z zamkowej wieży rozciąga się przepiękna panorama na okolice Zatora, Oświęcimia. Pogoda nam sprzyjała więc mogliśmy dojrzeć Beskidy: Żywiecki, Śląski i Mały.

      

               

    

  • Pod słońcem Toskanii.

   Pod słońcem Toskanii.

   21.05.2024 06:15
   Pod słońcem Toskanii.

   Toskania, malownicza kraina we Włoszech pełna cyprysów, winnic, gajów oliwnych. To także kraina wspaniałych zabytków architektury, sztuki nazywana kolebką renesansu. To również przepiękne szerokie plaże i góry. Uczniowie klas 2c i 3a przez tydzień zwiedzali ten piękny region Włoch. Pierwszy punkt w programie wycieczki to Florencja położona nad rzeką Arno, stolica Toskanii z cudownymi zabytkami architektury i Galerią Uffizi. Potem było już tylko lepiej: Lukka, Piza, Montecatini Terme, Cinque Terre, Siena, San Gimignano, Wenecja. Kąpiele w morzu, rejs statkiem wzdłuż wybrzeża liguryjskiego i tramwajem wodnym po kanałach Wenecji, pyszne lody, aromatyczna kawa i najlepsza pizza dopełniły obraz tego regionu. Ile czasu potrzeba by zwiedzić i poznać Toskanię? Trudno powiedzieć, ale tydzień to z pewnością za mało.  

     

     

     

  • Wycieczka uczniów do Pragi

   Wycieczka uczniów do Pragi

   21.05.2024 06:16

   Wycieczka uczniów do Pragi

   Praga, stolica Czech, to jedno z najbardziej malowniczych i historycznie bogatych miast w Europie. Uczniowie, którzy zdecydowali się na wycieczkę do tego miasta, mieli okazję zobaczyć na własne oczy wiele znanych zabytków, posmakować lokalnej kuchni oraz poznać kulturę i tradycje naszych południowych sąsiadów.

   Podróż do Pragi rozpoczęła się wcześnie rano, a po kilku godzinach jazdy uczniowie dotarli na miejsce. Pierwszym punktem programu był spacer po Starym Mieście, które jest sercem historycznej Pragi. Uczniowie przeszli przez Most Karola, który zachwyca swoją gotycką architekturą i licznymi rzeźbami świętych. Następnie odwiedzili Rynek Starego Miasta z imponującym zegarem astronomicznym Orloj, który co godzinę przyciąga tłumy turystów, by podziwiać jego ruchome figury.

   Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty na Hradczanach, gdzie znajduje się majestatyczny Zamek Praski. To największy zamek na świecie pod względem powierzchni, który przez wieki był siedzibą czeskich królów. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę św. Wita, jedną z najważniejszych świątyń w Czechach, znaną z pięknych witraży i kaplicy św. Wacława, gdzie przechowywane są regalia królewskie.

   Trzeciego dnia uczniowie odwiedzili Muzeum Narodowe, które oferuje bogate zbiory z dziedziny historii, sztuki i przyrody. Zwiedzanie tego miejsca pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć historię Czech i ich miejsce w historii Europy. Po południu grupa udała się na Wyszehrad, historyczne wzgórze, które według legendy było siedzibą pierwszych czeskich władców. Tam uczniowie podziwiali panoramę miasta oraz odwiedzili Bazylikę św. Piotra i Pawła.

   Wycieczka do Pragi była nie tylko okazją do zobaczenia zabytków i poznania historii, ale także do integracji uczniów oraz rozwijania ich zainteresowań kulturalnych i historycznych. Praga, z jej bogactwem architektonicznym i kulturowym, z pewnością pozostanie w pamięci uczestników wycieczki jako jedno z najbardziej inspirujących miast, jakie mieli okazję zwiedzić.

     

     

  • Zwiedzanie Krakowa ścieżką Młodej Polski.

   Zwiedzanie Krakowa ścieżką Młodej Polski.

   26.03.2024 18:29
   Zwiedzanie Krakowa ścieżką Młodej Polski.

     

    

   W dniach 9 i 10 listopada klasa 3d uczestniczyła w 2-dniowym zwiedzaniu Krakowa ścieżką Młodej Polski. W pierwszy dzień uczniowie zwiedzali Rydlówkę, kościół oo. Franciszkanów oraz Muzeum Narodowe, a w drugi - dom Józefa Mehoffera, gdzie odbyła się lekcja muzealna. Cała wycieczka zakończyła się ciastkiem i kawą w Jamie Michalika

  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 18
   • tel 12 278 32 77
    fax 12 288 08 35
   • ul. Marsz. J. Piłsudskiego 18,
    32-020 Wieliczka
    Poland
   • Adres elektronicznej skrzynki podawczej
    LOMatejko475/SkrytkaESP
  • Logowanie