• "Matematyka w Przyrodzie"

     • Z radością informujemy, że uczennice klasy 2a: Julia Hoffman, Zuzanna Lasko-Sielawa, Anna Leśniak oraz Oliwia Turek z filmem pt. "Matematyka w Przyrodzie" - zdobyły II miejsce w ogólnopolskim konkursie "Matematyczna Wideomania" organizowanym przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. 

      Przegląd filmów finałowych oraz uroczysta gala finałowa konkursu odbyły się w dniach 16-17.06.2024 r.. 

      Uczennicom serdecznie gratulujemy sukcesu!

       

     • Współpraca z Katedrą Bezpieczeństwa Narodowego UJ

     • 13 czerwca odbył się kolejny wykład w ramach współpracy z Katedrą Bezpieczeństwa Narodowego UJ. Prelegentem był dr hab. Piotr Bajor prof. UJ, dziekan elekt Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Temat: "Uwarunkowania, ewolucja i wyzwania bezpieczeństwa globalnego".

     • Wystawa Van Gogh

     • Uczniowie klasy 1d wybrali się na jednodniową wycieczkę do Krakowa, aby zwiedzić wystawę dzieł Vincenta van Gogha. Wystawa zachwyciła nas różnorodnością prac artysty, od jego wczesnych rysunków po najbardziej znane obrazy, takie jak "Gwiaździsta noc". Uczniowie mieli okazję zapoznać się z technikami malarskimi Van Gogha oraz historią jego życia poprzez ciekawe opowieści przewodnika. Każdy z nas był pod wrażeniem intensywnych barw i emocji wyrażonych na płótnach, co zainspirowało nas do rozmów o sztuce i kreatywności. Wycieczka była niezwykle pouczająca i dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych.

     • Muzeum Auschwitz-Birkenau. 84. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.

     • 84. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.

      Dnia 14 czerwca 2024 roku w 84. rocznice pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz klasa 3b wzieła udział w wycieczce jednodniowej, odwiedzając Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Regulice. Wycieczkę rozpoczęliśmy od przejazdu drezynami, co pozwoliło nam poznać dawne metody transportu i cieszyć się malowniczymi krajobrazami okolic Regulic. Po ekscytującej przejażdżce udaliśmy się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie spotkaliśmy się z przewodniczką, panią Katarzyną Pilarską. Pani Katarzyna wprowadziła nas w historię obozu, opowiadając o losach więźniów i warunkach panujących w obozie. Spacerowaliśmy po terenie muzeum, zwiedzając autentyczne baraki, komory gazowe i krematoria, co wzbudziło w nas głębokie emocje i refleksje. Wizyta w muzeum była ważną lekcją historii, przypominającą o tragedii Holokaustu. Wycieczka była połączeniem edukacji i integracji, dostarczając uczniom zarówno wiedzy, jak i niezapomnianych wrażeń. Dzięki zaangażowaniu przewodników i uczniów, wycieczka przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Każdy z uczestników wrócił do domu z nowymi doświadczeniami, które na długo pozostaną w pamięci.

     • Licealiada 2024

     • Nowa galeria Licealiada 2024 została dodana do albumu fotograficznego

      Licealiada 2024

       

      LO z Legionowa zwycięzcą Ogólnopolskiej Licealiady piłki siatkowej dziewcząt w Wieliczce!

      Hala sportowa wielickiego liceum przez ostatnie trzy dni była miejscem rozgrywania Finału Ogólnopolskiej Licealiady w piłce siatkowej dziewcząt. Do Wieliczki przyjechały i przyleciały (XVI LO ze Szczecina przyleciało na turniej samolotem) najlepsze szkoły ponadpodstawowe z 12 województw, aby rywalizować o miano najlepszej drużyny szkolnej w siatkówce dziewcząt. Od początku rywalizacji faworytami turnieju były LO Legionowo i SMS Wieliczka. Obydwie drużyny bez porażki dotarły do finału, który rozegrany został w samo południe w ostatnim dniu turnieju. Podczas zawodów przez 3 dni rozegrano prawie 40 spotkań na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Było wiele zaciętych meczów, ciekawych akcji, wielokrotnie o zwycięstwie decydowały tie breaki. Taki też był finał, w którym po bardzo dobrym i zaciętym meczu przy pełnych trybunach tytuł mistrzowski zdobyło liceum z Legionowa. Wielkim sukcesem też pozostaje drugie miejsce wielickiego SMS w ogólnopolskiej rywalizacji. Brązowe medale zdobyła drużyna LO Szamotuły, która pokonała w tie breaku SMS Żywiec. W uroczystej ceremonii zakończenia turnieju uczestniczyli wicestarosta wielicki Ewa Ptasznik, zastępca burmistrza Lucjan Rówiński, członek Prezydium Zarządu Małopolskiego SZS Dariusz Zawiślan, kierownik Wydziału Edukacji Sportu i Zdrowia Mariusz Maziarz oraz gospodarze i organizatorzy turnieju Monika Szypuła -dyrektor LO Wieliczka i Grzegorz Siemieniec - dyrektor MOS Wieliczka. Uczestniczki zawodów dziękując za piękny turniej i bardzo dobrą organizację, pożegnały się zwrotem - do zobaczenia za rok, podkreślając wzorowe przeprowadzenie imprezy. Organizatorzy: LO Wieliczka i MOS Wieliczka dziękują Powiatowi Wielickiemu, Firmie Patron, Zakładowi Produkcji Soli Specjalnych "Produkt-Sol" Sp. z o.o. oraz Miastu i Gminie Wieliczka za wsparcie, bez którego nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu organizacyjnego.

      Końcowa klasyfikacja turnieju

      1 LO Legionowo

      2 SMS Wieliczka

      3 I LO Szamotuły

      4 SMS Żywiec

      5 ZSMT Ostrów K Łucka

      6 IV LO Gdańsk

      7 PLO 9 Opole

      8 XVI LO Szczecin

      9 SMS Mielec

      10 CKZiU Nowa Sól

      11 VI LO Białystok

      12 LO Giżycko

     • Licealiada 2024 / Terminarz

     • SMS Wieliczka - LO Legionowo w finale Ogólnopolskiej Licealiady!

      Po dwóch dniach ciężkich zmagań i meczów na naprawdę wysokim poziomie wieczorem rozegrano spotkania półfinałowe, w których SMS Wieliczka pokonał SMS Żywiec, a LO Legionowo pokonało LO Szamotuły.

      W środę od 9 rozpoczynamy decydujące o końcowej klasyfikacji spotkania.

      Już o 9.00 w meczu 11. miejsce zmierzy się LO Giżycko - VI LO Białystok

      o 9. miejsce SMS Mielec - CKZiU Nowa Sól

      a o 7. miejsce PLO 9 Opole - XVI LO Szczecin

      o godzinie 10.30 w meczu o 5. miejsce zagrają IV LO Gdańsk - ZS Ostrów k. Lasku, a o brązowe medale SMS Żywiec - LO Szamotuły

      O 12.00 w wielkim finale o tytuł najlepszej szkoły w Polsce w siatkówce żeńskiej zagrają SMS Wieliczka i LO Legionowo

     • Dzień Dziecka

     • Uczniowie liceum spędzili Dzień Dziecka na boisku sportowym, uczestnicząc w różnorodnych atrakcjach. Na początek zorganizowano rozgrywki w balonową piłkę siatkową, gdzie zamiast tradycyjnej piłki używano dużych balonów, co sprawiło im wiele radości i śmiechu. Następnie odbył się turniej Just Dance, w którym uczniowie rywalizowali na tanecznym parkiecie, pokazując swoje umiejętności taneczne i próbując zdobyć tytuł najlepszego tancerza. W międzyczasie, zorganizowano karaoke, gdzie każdy mógł zaprezentować swoje ulubione piosenki i sprawdzić swoje wokalne zdolności, co również dostarczyło wielu zabawnych momentów.

      Oprócz aktywności sportowych i tanecznych, uczniowie mieli okazję spróbować różnych przysmaków. Przy stoiskach czekał na nich świeżo przygotowany popcorn, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Nie zabrakło również słodkich ciasteczek, które były idealnym uzupełnieniem energetycznego dnia. Uczniowie mogli też skorzystać z kącika relaksacyjnego, gdzie rozłożono leżaki i koce, umożliwiając chwilę odpoczynku po intensywnych zabawach. Organizatorzy zadbali również o strefę z napojami, gdzie serwowano orzeźwiające lemoniady i soki.

      Cały dzień przebiegał w radosnej i przyjaznej atmosferze, sprzyjającej integracji uczniów. Nauczyciele, którzy również brali udział w zabawach, stworzyli zgrany zespół z uczniami, co dodatkowo umocniło więzi między nimi. 

     • "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny"

     • Klasa 1d liceum wybrała się na wycieczkę do Krakowa, by zwiedzić wystawę "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny". Podróż zaczęła się wczesnym rankiem, kiedy uczniowie zebrali się przed szkołą, pełni ekscytacji i ciekawości. Pierwszym punktem programu była oczywiście wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, która mieściła się w Muzeum w Krakowie. Już na wejściu uczniowie zostali przywitani przez przewodnika, który z pasją opowiadał o życiu i dokonaniach tego wybitnego bohatera. Wystawa była niezwykle bogata w eksponaty, wśród których znalazły się osobiste przedmioty Kościuszki, dokumenty, a także liczne obrazy i rzeźby przedstawiające jego postać.

     • Wykład z serii "Polskie dramaty i przełomy" zatytułowany "1939 - wojna obronna Polski"

     • 28 maja uczniowie klas humanistycznych: 1a, 2a i 3a wzięli udział w spotkaniu, którego gościem był dr Paweł Naleźniak, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Był to drugi wykład z serii "Polskie dramaty i przełomy" zatytułowany "1939 - wojna obronna Polski". Dziękujemy Panu dr. Pawłowi Naleźniakowi za podzielenie się z nami wiedzą i pasją historyczną.

     • Wspólny mianownik dla historii i matematyki !

     • Czy można znaleźć wspólny mianownik dla historii i matematyki? Klasa 1g podjęła się tego zadania, czy im się udało? Musicie ocenić sami. Na poszukiwania wybrali się do Krakowa na ulicę Warszawską, gdzie mieści się Kampus Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. W zabytkowych budynkach z II poł. XIX w. kształcą się przyszli inżynierowie i architekci. Muzeum PK mieści się w budynku dawnego aresztu koszar austrowęgierskich z ok. 1878 roku. Pod opieką p. Dominiki Rejman poznaliśmy historię uczelni i budynku muzeum. Mieliśmy okazję zobaczyć celę oficerską, spacerniak oraz salę tradycji akademickiej, gdzie zgromadzono pamiątki akademickie z początku działania uczelni oraz poczet Rektorów. Mini ekspozycja o Tadeuszu Kościuszce, patronie PK, oraz wystawa Politechnika jest Kobietą prezentująca pierwsze studentki najstarszych Wydziałów Politechnicznych dopełniły obraz uczelni.

      Po zwiedzaniu muzeum pracownicy naukowi Katedry Matematyki Stosowanej PK mgr Aleksandra Bednarz i dr Adam Bednarz zaprosili nas na zajęcia z szyfrowania, a dr Mariusz Jużyniec przeprowadził zajęcia ze sprawiedliwego podziału i tu już potrzebna była matematyka i logiczne, analityczne myślenie.

      Bardzo dziękujemy za zorganizowanie zajęć i możliwość zwiedzenia muzeum.

     • Program „Edukacja z wojskiem”

     • Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce przystąpiło do programu „Edukacja z wojskiem”. Jest to program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

      Najważniejsze cele przedsięwzięcia to: podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia; nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

      W wielickim liceum w zajęciach w ramach programu „Edukacja z wojskiem” uczestniczyła klasa 2e. Żołnierze Wojska Polskiego przeprowadzili specjalnie przygotowane obejmujące 3 godziny lekcyjne szkolenie w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowania podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Podczas praktycznych zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wiedza i umiejętności przekazana była w sposób ciekawy i praktyczny. Zajęcia teoretyczne odbyły się w sali lekcyjnej, a część praktyczna miała miejsce na szkolnym boisku.

     • Zbiórka dla schroniska Psie Pole w Racławicach

     • Po raz kolejny nie zawiedliśmy. Po raz kolejny pokazaliśmy, że potrzeby innych nie są nam obojętne. Samochód ze Schroniska Psie Pole w Racławicach odjechał z naszego parkingu wypełniony po brzegi. A w nim wiele potrzebnych w schronisku rzeczy. Tym razem zbieraliśmy głównie środki czystości, ręczniki papierowe, podkłady dla kocich i psich maluszków, worki na śmieci itp. Nasze dary pomogą zachować czystość w schronisku. Następna zbiórka już po wakacjach.

     • Wymiana uczniowska. Rewizyta w Monachium.

     • W dniach od 13.05. do 17.05.2024 r. odbył się w Monachium drugi etap wymiany szkolnej między partnerskimi szkołami: Liceum Ogólnokształcącym im. J. Matejki w Wieliczce i Lion-Feuchtwanger-Gymnasium w Monachium. Była to rewizyta naszych uczniów w Monachium. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Moja mała ojczyzna: Bawaria – Małopolska”. W ramach spotkania młodzież polska poznała szkołę niemiecką, zapoznała się z niemieckim systemem oświatowym i razem z partnerami zrealizowała projekt, którego produktem końcowym było zorganizowanie „Dnia bawarskiego” w szkole. Program obejmował wspólne przygotowanie typowego posiłku bawarskiego, spożycie go, a potem wspólne warsztaty nauki kilku ludowych tańców bawarskich.

      W czasie tego niezapomnianego tygodnia poznaliśmy to, co w Monachium i Bawarii najpiękniejsze. Atmosfera spotkania była przyjazna i radosna, komunikacja bardzo dobra, a muzykę i taniec przyjęto entuzjastycznie.

      Wymiana została zorganizowana dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

     • Balladyna

     • Wkrótce minie 200 lat od momentu kiedy Juliusz Słowacki napisał Balladynę. Jak przedstawić dramat romantyczny, tragedię aby była ona atrakcyjna dla młodego widza? Trudne zadanie, można by przypuszczać. Czas akcji odległy od współczesnego świata o „lata świetlne”, mityczna, prasłowiańska Polska. Miejsce akcji to jezioro Gopło, okolice Gniezna, dawnej stolicy państwa. Postaci nawiązujące do prasłowiańskiej historii naszego kraju król Popiel, mityczny Lech. Postaci realne mieszają się z baśniowymi. Miłość, intryga, morderstwo, zatruty nóż, śmierć, walka o władzę. Czy to na pewno napisał Słowacki? Krzysztof Pluskota podjął się interpretacji dzieła wieszcza na deskach Teatru STU. Piękne kostiumy, świetna muzyka, światła, scenografia łączą świat realny i magiczny, nadprzyrodzony. Zmagania bohaterów z własnymi demonami, z siłami natury robią wrażenie na młodych widzach.

      Nam się bardzo podobało.

     • Nagrody sportowe

     • W Starostwie Powiatowym wręczono nagrody i stypendia sportowe dla uczniów z terenu powiatu. Wśród wyróżnionych znaleźli się też nasi uczniowie: Patryk_Kowal , który otrzymał Nagrodę Sportową oraz Kinga Bogdan, która dostała Stypendium Sportowe.

      Serdecznie gratulujemy!

      Zdjęcia pochodzą ze strony Powiat Wielicki

     • Gwar, szum, śmiech... dzień otwarty

     • Gwar, szum, śmiech, pytania, odpowiedzi w szkole nie są czymś wyjątkowym. Dzisiaj jednak był szczególny dzień, bo w matejkowskie mury zaprosiliśmy ósmoklasistów i ich rodziców aby poznali naszą szkołę, nauczycieli i uczniów. Pokazaliśmy to co mamy najlepsze: piękną, nową halę sportową, siłownię, salę do fitnessu, strzelnicę, nasze klasopracownie, bibliotekę. Zainteresowanie naszą ofertą przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie zainteresowani nauką w naszej szkole od nowego roku szkolnego mogli zapytać o wszystko i uzyskali odpowiedź na każde nawet najtrudniejsze czy najdziwniejsze pytanie. Na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez naszych uczniów.  

     • Przedsmak życia akademickiego

     • W ubiegłym tygodniu klasy: patronacka 2a oraz 4a i 4d w ramach współpracy Katedry Komparatystyki Literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego z naszą szkołą wzięły udział w dniach otwartych kierunku studiów: polonistyka-komparatystyka.

      W ramach wydarzenia nasi uczniowie uczestniczyli w wykładach:

      prof. dr hab. Elwiry Buszewicz

      Heroiczne eposy i dramatyczne wybory – mit trojański i tebański w zwierciadle literatury.

      prof. dr hab. Magdaleny Siwiec

      Norwid i melancholie

      prof. dr hab. Iwony Puchalskiej

      "Właśnie ta aria..." - o literackich grach z muzyką.

      Serdecznie dziękujemy za zaproszenie

     • Ogólnopolska Olimpiada z matematyki

     • Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 4e Julia Kaczmarczyk została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady z matematyki o Diamentowy Indeks AGH , zdobywając 100% w finale. Serdecznie gratulujemy!

  • Kontakty

   • Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 18
   • tel 12 278 32 77
    fax 12 288 08 35
   • ul. Marsz. J. Piłsudskiego 18,
    32-020 Wieliczka
    Poland
   • Adres elektronicznej skrzynki podawczej
    LOMatejko475/SkrytkaESP
  • Logowanie