Aktualności

          • Detektywi z klas 1a i 1d w akcji!

          • Dzisiaj jedna z naszych sal zamieniła się w prawdziwy Escape Room. Uczniowie musieli wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i umiejętnością współpracy, aby rozwikłać zagadkę zaginięcia oraz odkryć miejsce pobytu zaginionego. Szyfry, łamigłówki i kody nie stanowiły dla nich żadnego problemu!

            Finał zagadki był zaskakujący... Okazało się, że „zaginiony” nie potrzebował ratunku, tylko po prostu jako pierwszy poczuł wakacyjny klimat i udał się na zasłużony wypoczynek!

            Brawo dla uczestników gry! Obie grupy sprawnie rozwiązały zagadkę!

            Pokój stworzyła pani Daria Wątorek, a autorką zdjęć jest pani Katarzyna Tokarczyk.

            Na zdjęciach znajduje się grupa z klasy 1 d

          • Wymiana polsko-niemiecka – śladem legend Bawarii

          • Wymiana polsko-niemiecka – śladem legend Bawarii

            W dniach 15-19.06 odbył się drugi etap wymiany polsko-niemieckiej ze szkołą partnerską Lion-Feuchtwanger-Gymnasium. Uczniowie programu DSD oraz klasy 3f wraz z opiekunami Amadeuszem Pawlikiem i Anną Białek zwiedzili perełki Bawarii takie jak Odeonsplatz, piwiarnię Hofbräuhaus (która miała okazję gościć między innymi Wolfganga Amadeusza Mozarta i księżną Sisi), Marienplatz, oraz zapierający dech w piersiach zamek Neuschwanstein w wiosce Schwangau. Nie zabrakło również czasu na bardziej nowoczesne atrakcje takie jak Allianz Arena, zawody na kręgielni, rejs po jeziorze Tegernsee czy piknik w Englischer Garten, gdzie można spotkać surferów i pływaków. Nasi uczniowie zostali też uraczeni bawarskimi specjałami takimi jak biała kiełbasa, precle, Kaiserchmarrn czy orzeźwiający napój Spezi.

            W związku z motywem tegorocznej wymiany, uczniowie niemieccy zapoznali swoich polskich kolegów z legendami Monachium i okolic. Skąd Monachium ma swoją nazwę? Czemu warto potrzeć łapę posągu lwa? Dlaczego na Marienplatz przygrywa Glockenspiel? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli nasi niemieccy gospodarze.

            Dla wszystkich był to bardzo wyczerpujący projekt, ale tym większa jest z niego satysfakcja. Polscy oraz niemieccy koordynatorzy wymiany już mają głowy pełne pomysłów na przyszły rok

            Wymiana młodzieży została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu organizacji międzynarodowej PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży).

          • Szkoła z Życiem

          • Dzisiaj otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły z Życiem

            Ma to związek z przeprowadzoną w listopadzie akcją rejestracji Dawców dla fundacji DKMS.

            Zarejestrowaliśmy aż 26 osób

            Dziękujemy wszystkim, którzy zainteresowali się naszą akcją, wsparli fundację datkiem oraz przede wszystkim Potencjalnym Dawcom!

            Szczególne podziękowania należą się również naszym uczniom: Łucji Szklarzewicz, Zuzannie Jani, Aleksandrowi Nicoi, Katarzynie Romaniak oraz Weronice Marczak, którzy przeszli specjalne szkolenie, brali udział w przygotowaniach i samym przeprowadzeniu rejestracji, wkładając w swoją pracę ogrom serca

            Inicjatorką i koordynatorką akcji była pani Daria Wątorek.

          • Aerodynamika

          • We wtorek klasa 3e odbyła lekcję fizyki w terenie. Aerodynamika - temat przewodni zajęć - zaprowadziła ich do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W Muzeum historia przeplata się z nowoczesnością, można tu zobaczyć historyczne samoloty zarówno wojskowe jak i cywilne, poznać historie ludzi, Polaków związanych z awiacją. W Muzeum Lotnictwa znajdziemy eksponaty zarówno z czasów Wielkiej Wojny, jak i II wojny światowej m.in. PZL P.11 c ze stacjonującej w Krakowie 121 Eskadry Myśliwskiej, który stawiał opór Niemcom w trakcie ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku, to jedyny egzemplarz zachowany na świecie. Są również samoloty z okresu tzw. Zimnej Wojny, które latały zarówno w wojskach NATO jak i Układu Warszawskiego. Do tego umundurowanie pilotów, wyposażenie, auta z czasów kiedy te samoloty walczyły na frontach wielu wojen. Również lotnictwo cywilne, które ma ponad 100-letnią tradycję w Polsce i jest bogato eksponowane na wystawie „Z wiatrem i pod wiatr”. Lotnictwo sportowe, które w latach PRL prężnie działało w zakładach WSK „Okęcie”, „PZL-Mielec”, „PZL-Świdnik” i Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej, a Polska była jednym z nielicznych krajów bloku wschodniego eksportującym szybowce i lekkie samoloty na Zachód – w tym do USA, Kanady i Europy Zachodniej. Zbiory Muzeum są bardzo duże, często unikatowe w skali Europy czy świata. Dla zainteresowanych jest wiele ciekawych ekspozycji i artefaktów do obejrzenia, czas zwiedzania upłynął bardzo szybko, wiele osób zadeklarowało, że wróci. Polecamy!

          • Wakacje bez próchnicy – zadbaj o zęby dziecka przed powrotem do szkoły!

          • Wakacje bez próchnicy – zadbaj o zęby dziecka przed powrotem do szkoły!

            Wakacje to dobry moment, aby umówić dziecko na przegląd stomatologiczny, wykonać zabiegi profilaktyczne lub rozpocząć potrzebne leczenie – bez szkolnego pośpiechu i napiętego planu zajęć.

            Przypominamy, że gabinet stomatologiczny w naszej szkole jest dostępny również w okresie wakacyjnym.

            W ramach akcji „Próchnica nie jedzie na wakacje” dzieci i młodzież mogą skorzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej, w tym przeglądów, profilaktyki oraz leczenia.

            Rodzicu, nie warto czekać, aż pojawi się ból. Wcześnie wykryty problem zwykle można rozwiązać szybciej i łatwiej.

            Zapisy i informacje: 882-372-334

            Zadzwoń i umów wizytę dziecka.

            Akcję realizują Agenci Uśmiechu.

          • Tamte dni – ci sami ludzie, 55 rocznica matury-spotkanie

          • „Czas przemija, lecz nie zabiera tego ,co najcenniejsze – wspomnień, przyjaźni i młodości ducha”

             

            31.05.2026 r. odbyło się spotkanie absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce z okazji 55 rocznicy egzaminu maturalnego. W pamiętnym roku maturę zdawało 77 uczniów, natomiast na jubileuszowe spotkanie przybyło 44 absolwentów i jeden z naszych  profesorów Pan Wiesław Srokosz.

             

            Spotkanie rozpoczęło się listą obecności, po której minutą ciszy, chwilą zadumy uczciliśmy pamięć zmarłych profesorów, koleżanek i kolegów, którzy na zawsze pozostaną częścią historii naszego rocznika. Wspominając ich, uświadomiliśmy sobie, jak szybko płynie czas i jak ważne jest pielęgnowanie więzi, które narodziły się przed ponad półwieczem.

            Choć od opuszczenia szkolnych murów minęło wiele lat, podczas spotkania szybko okazało się ,że młodość ducha nie zna metryki. W rozmowach ,żartach odżyły wspomnienia. Szczególne emocje wzbudziła prezentacja archiwalnych fotografii. Zdjęcia z wycieczek szkolnych, konkursów a nawet czynów społecznych czy studniówki, gdzie koleżanki prezentowały szałowe autfity – białe bluzki i czarne spódnice – wywołały  lawinę wspomnień i komentarzy, a każde zdjęcie stawało się pretekstem  do opowieści i anegdot.

            Czas spotkania upłynął bardzo szybko, każdy uczestnik wniósł do spotkania cząstkę swojej historii tworząc obraz  pokolenia, które mimo upływu lat zachowało wzajemną życzliwość i poczucie więzi. Pamiątkowa wspólna fotografia utrwaliła czas, który znowu minął.

            Na koniec słowa podziękowania kieruję do niezmordowanego organizatora, kolegi Jana Tylka. Dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy uczestniczyć w pięknym i wzruszającym święcie pamięci, przyjaźni i wspólnoty.

                                                                                                                          Redagowała Anna Pilch (Szewczyk)

          • "Tworzywa sztuczne – nie spalaj..."

          • Wakacje tuż tuż, ale 1c2 jeszcze nie zwalnia tempa. Kolejna wizyta na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie i kolejne warsztaty - tym razem w laboratorium chemicznym. "Tworzywa sztuczne – nie spalaj, segreguj - oznaczanie ilości wydzielonego chlorowodoru w wyniku spalania tworzyw sztucznych" poprowadził dr hab. inż. Jerzy Wieczorek prof. URK. Na początek krótki wstęp teoretyczny a potem doświadczenie, które uczniowie wykonywali samodzielnie pod czujnym okiem prowadzącego. Uczniowie poznali różne rodzaje tworzyw sztucznych, metod ich rozpoznawania i odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre z nich są bardzo szkodliwe dla nas.

            "Glebowy kompleks sorpcyjny – czym jest i jaką pełni rolę" to temat drugich warsztatów, które poprowadziła prof. dr hab. inż. Agnieszka Baran. Co to jest sorpcja? Dlaczego badamy sorpcję, w tym przypadku gleby? Podczas obu warsztatów uczniowie pracowali metodą miareczkowania, czyli podstawową metodą oznaczania stężenia substancji w roztworze. Poznaliśmy laboratorium chemiczne, dygestorium chemiczne, narzędzia laboratoryjne takie jak: biurety, cylindry, kolby stożkowe, zlewki, pipety i inne. Karty pracy do rozwiązania na każdych zajęciach, obliczenia, z którymi uczniowie poradzili sobie śpiewająco. W nowym roku szkolnym wrócimy w gościnne mury Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego UR. Bardzo dziękujemy za profesjonalne warsztaty prowadzącym prof. dr hab. inż. Agnieszce Baran i dr. hab. inż. Jerzemu Wieczorkowi prof. URK.

          • Warszawa szlakiem historii

          • W dniach 8 – 10 czerwca humanistyczna klasa 1a zwiedziła Warszawę szlakiem historii – zgodnie z profilem. Bogaty program wyjazdu objął Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, warszawską Starówkę, spacer po parku w Łazienkach Królewskich i Centrum Nauki Kopernik, a także wizytę w Sejmie RP. Pani Melania Gurgul dziękuje pani poseł Urszuli Ruseckiej za zorganizowanie ostatniej z wymienionych atrakcji i osobiste zapoznanie uczniów z tajemnicami gmachu przy Wiejskiej.

          • Zajęcia ze sztucznej inteligencji

          • Po raz kolejny gościliśmy w murach Politechniki Krakowskiej. Tym razem zajęcia ze sztucznej inteligencji dla uczniów klas 3e i 3f prowadzili mgr inż. Maciej Gibas i inż. Piotr Zyguła. Przekazali wiele ciekawostek na temat błyskawicznego rozwoju tego narzędzia, zasad bezpiecznego korzystania i pułapek, które na nas czyhają przy wykorzystaniu AI. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, zadawała wiele pytań i otrzymywała najświeższe wiadomości z tej dziedziny. Następnie spotkanie z dr Mają Ziętarą kierowniczką Biura Karier PK, która podpowiedziała uczniom. co mogą zrobić, aby dobrze zaplanować swoją ścieżkę kariery, jakie kompetencje są cenione na rynku pracy, w jakie projekty się angażować, co wpisać do CV, aby nas wyróżniało spośród wielu innych zgłoszeń. Zwiedzaliśmy również Kampus PK, który mieści się w historycznych koszarach wojskowych i Muzeum PK czyli dawny areszt. Piękna pogoda, wiele ciekawych informacji z różnych dziedzin. Chętnie wrócimy na PK w nowym roku szkolnym.

          • Piłka Nożna

          • W rozegranych dzisiaj Mistrzostwach Powiatu Wielickiego w Piłce Nożnej dziewcząt nasza reprezentacja zdobyla I miejsce, wygrywając oba spotkania. Serdecznie gratulujemy!

            LO - PCKZiU 2:1 (gole zdobyła Zuzanna Spisak)

            LO - Niepołomice 4:1 (po dwie bramki strzeliły Zuzanna Spisak i Dominika Mazurek)

          • OGÓLNOPOLSKA LICEALIADA W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT W WIELICZCE

          • W dniach 8–10 czerwca 2026 roku Wieliczka po raz kolejny będzie gospodarzem najlepszych szkół średnich z całej Polski podczas Ogólnopolskiej Licealiady w Piłce Siatkowej Dziewcząt.

            Do Wieliczki przyjadą mistrzynie poszczególnych województw, które będą rywalizować o tytuł najlepszej szkoły średniej w Polsce. Turniej zostanie rozegrany w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce.

            Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców do wspólnego dopingowania zawodniczek z trybun. W turnieju wystąpi również Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce, które jako gospodarz uczestniczy w zawodach organizowanych w mieście nieprzerwanie od kilkunastu lat.

            Program turnieju

            Poniedziałek, 8 czerwca 2026 r.

            · 13:30 – uroczyste otwarcie turnieju

            · 14:00–21:00 – mecze grupowe

            Wtorek, 9 czerwca 2026 r.

            · 9:00–16:00 – mecze grupowe

            · 17:30–21:00 – mecze półfinałowe oraz mecze o miejsca 5–8

            Środa, 10 czerwca 2026 r.

            · 9:00–12:00 – mecze o miejsca 3–10

            · 12:00 – finał

            · 13:00 – uroczyste zakończenie turnieju

            Organizatorami wydarzenia są: Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce oraz Małopolski Szkolny Związek Sportowy.

            Turniej jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Powiat Wielicki oraz Kopalnię Soli „Wieliczka” S.A.

            MOS WIELICZKA, LO WIELICZKA

          • FINAŁ SZKOLNEJ LIGI SIATKÓWKI

          • Dzień Dziecka w naszej szkole oprócz tego, że pachniał popcornem serwowanym przez SU, obfitował w sportowe emocje dostarczone przez ostatnie mecze Szkolnej Ligi Siatkówki.

            Po zaciętych spotkaniach klasa 2b pokonała 3d i zajęła 3 miejsce, zaś po tytuł mistrzowski sięgnęła drużyna klasy 1f, wygrywając z 3b.

            Statuetki, medale oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców wręczyli pani Dyrektor Monika Szypuła oraz pan Rafał Rozumek z Rady Rodziców.

            Medalistom serdecznie gratulujemy, a wszystkim drużynom grającym w tegorocznej edycji Ligi dziękujemy za udział!

          • Konkursu Matematyczna Wideomania

          • Z radością informujemy o kolejnym sukcesie naszych uczniów

            Dwie drużyny z naszej szkoły zostały nominowane do finału ogólnopolskiego konkursu Matematyczna Wideomania organizowanego przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Finał trwał dwa dni i dzisiaj nastąpiło ogłoszenie wyników. Wyniki:

            - Zespół z klasy 1c1 w składzie: Natalia Grünwald i Natalia Rakoczy otrzymał Nagrodę Specjalną za połączenie sztuki z matematyką ,

            - Zespół z klasy 3a w składzie: Aniela de Junosza Załuska i Emilia Synowiec znalazł się na podium, gdzie zajął I miejsce

            Jest to już trzeci raz, gdy reprezentacja naszej szkoły bierze udział w tym konkursie oraz trzeci raz otrzymujemy nominację do finału. W tym roku zdobywamy w nim aż 2 nagrody.

            Opiekunem konkursu jest pani Daria Wątorek.

            Uczennicom serdecznie gratulujemy sukcesu!

          • „W oceanie zanurzeni”

          • „W oceanie zanurzeni” to temat wykładu, którego z ogromną ciekawością wysłuchali uczniowie klas 2e,2f,3e,3f. Wykład poprowadził dr inż. Paweł Janowski, który jest adiunktem na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Pan doktor bardzo ciekawie opowiadał o otaczających nas wodzie i powietrzu, w których jesteśmy zanurzeni. Zastosowanie równania Bernoulliego w praktyce, efekt Coandy i wiele innych „kuchennych” doświadczeń z wodą i powietrzem w ruchu i bezruchu. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, przeprowadzała eksperymenty wspólnie z Panem doktorem, z uwagą i zainteresowaniem patrzyła na doświadczenia, niektóre z nich może samodzielnie powtórzyć w domu. Dr Paweł Janowski potrafi skupić uwagę słuchaczy, zaangażować uczniów i pod płaszczykiem zabawy przekazać ogrom wiedzy. I sami już nie wiemy czy fizyka to nauka czy czary? A może po trosze jedno i drugie. Jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie w nowym roku szkolnym.

          • Dzień Dziecka w stolicy !

          • 22 maja, Kraków Główny, pociąg EIP 3108, godzina 6.45, ruszamy w kierunku Warszawy. Klasy 1c2 i 3e postanowiły spędzić ten dzień w stolicy świętując kilka dni wcześniej Dzień Dziecka. Spacer z Dworca Warszawa Centralna do Centrum Nauki Kopernik, a po drodze kilka punktów, gdzie zatrzymaliśmy się na dłużej. Ogród Saski, czyli królewski ogród oddany do użytku mieszkańcom Warszawy i turystom przybywającym do stolicy już na początku XVIII w. Grób Nieznanego Żołnierza, miejsce szczególne dla wszystkich Polaków, które upamiętnia poległych w walce o niepodległość, wieczny ogień, warta honorowa żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego podkreślają, jak ważne jest to miejsce. Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy, którego znamy między innymi z tego, że przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy i oczywiście Zamek Królewski skąpane w słońcu wyglądały wspaniale. Następnie zeszliśmy nad Wisłę i na godzinę zatrzymaliśmy się w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Już sam nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej robi wrażenie, a ogrody wokół i na dachu biblioteki to oaza ciszy i spokoju, gdzie może wejść każdy i korzystać ze wspaniałej atmosfery tego miejsca, które znajduje się w odległości kilku minut spaceru od Starego Miasta. Soczysta zieleń, piękny zapach kwitnących drzew i krzewów, miejsca piknikowe, ławeczki, szemrzące strumyki i urokliwe mostki - to miejsce gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Przez Kościuszkowskie Wybrzeże doszliśmy do głównego celu naszej wycieczki, czyli Centrum Nauki Kopernik. W planetarium zobaczyliśmy pokaz wiosennego nieba nad Warszawą. Dowiedzieliśmy się między innymi jak znaleźć gwiazdę polarną i w skład jakiego gwiazdozbioru wchodzi. „Czarne dziury, nieznane horyzonty” to film, który przybliżył nam najprawdopodobniej najbardziej niezwykłe obiekty w kosmosie - czarne dziury. Zdjęcie z warszawską Syrenką na tle PGE Narodowy i powrót metrem do centrum Warszawy. Wyjazd na XXX piętro PKiN, panorama miasta z wysokości 114 metrów a na koniec Złote Tarasy, czyli galeria handlowa w centrum miasta. O 20.40 ruszyliśmy w drogę powrotną do Krakowa. Było wszystko, co jest warunkiem udanej wycieczki: ciekawy program, piękna pogoda, dobry humor, uśmiech. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni przed północą byliśmy w Krakowie. Warszawo, wrócimy!

          • „Owady użyteczne i pożyteczne”

          • Piękny budynek z czerwonej cegły przy al. Adama Mickiewicza 21 w Krakowie mieści Wydział Rolniczo-Ekonomiczny Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja. Klasa 1c2 odwiedziła dzisiaj ten Wydział i brała udział w zajęciach prowadzonych przez panie prof. dr hab. inż. Janinę Gospodarek z Katedry Mikrobiologii i Biomonitoringu „Owady użyteczne i pożyteczne” oraz prof. dr hab. inż. Agnieszkę Józefowską z Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki „ Dżdżownica niejedno ma imię, słów kilka o różnorodności naszych inżynierów glebowych”. Mnóstwo informacji, ciekawostek, eksponatów tych zbieranych wczoraj w ogrodzie przez panią profesor Józefowską i tych spreparowanych i przechowywanych w specjalnych gablotach. Bardzo dziękujemy za intersujące zajęcia. Mamy nadzieję, że to początek ciekawej współpracy z Uniwersytetem Rolniczym, my z pewnością tu wrócimy w następnym roku szkolnym na kolejne interesujące zajęcia.

          • Finał Licealiady w Drużynowych Biegach Przełajowych

          • Nadrabiamy zaległości I z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 2e - Franciszek Cebula zajął II miejsce w punktacji indywidualnej Finału Wojewódzkiego Licealiady w Drużynowym Biegach Przełajowych Serdecznie gratulujemy!

          • Obchody Święta 3 Maja

          • Zgodnie z tradycją Liceum Ogólnokształcące im Jana Matejki wzięło udział w lokalnych obchodach Święta 3 Maja - uroczystej Mszy za Ojczyznę w kościele pw Św. Klemensa i złożeniu kwiatów pod wielickim Pomnikiem Niepodległości. W tym roku zaszczyt reprezentowania szkoły przypadł pocztowi sztandarowemu w składzie: chorąży Bartosz Czajowski 1f oraz asysta Aleksandra Cholewa 2c i, po raz pierwszy w tej roli, Magdalena Stachura 1a, uczniom klasy 1a Wiktorowi Kuźmie i Filipowi Sosinowi, a także nauczycielkom paniom Dorocie Czajowskiej i Melanii Gurgul. W uroczystości wzięły udział również Dominika Mazurek 3f - jako przedstawicielka Młodzieżowej Rady Powiatu oraz Maja Janeczek 1a i Kinga Noga 3e - harcerki. Dziękujemy uczniom za odpowiedzialność i zaangażowanie.

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce
      • 12 278 32 77
      • ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 18
        32-020 Wieliczka
        Poland
      • /LOMatejko475/SkrytkaESP
      • AE:PL-50472-98425-JGGUS-22
    • Logowanie