Wielka chińska przygoda
Ponad 8 tysięcy kilometrów dzieli Wieliczkę od Tiantai, miasta w Chinach, gdzie znajduje się Tiantai High School, z którą nasza szkoła nawiązała współpracę dzięki panu Grzegorzowi Calikowi, prezesowi Europejsko – Azjatyckiej Fundacji Edukacji Biznesowej. W ramach tej współpracy grupa 15 uczniów i uczennic w dn. 9-19 czerwca brała udział w wyjeździe, którego częścią była wymiana uczniowska. Przez prawie pięć dni gościli u rodzin swoich chińskich rówieśników, poznając zarówno życie szkolne, jak i to codzienne - poza obowiązkami. W oficjalnym powitaniu naszej delegacji, co miało miejsce 13 czerwca, brali udział przedstawiciele władz szkoły, jak i wysocy urzędnicy prowincji Tiantai, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali wartość nawiązanych kontaktów. Tego dnia nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę prezentującą prawie 120 lat historii Tiantai High School, jak również uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych – brali udział w lekcji biologii oraz zajęciach artystycznych, w czasie których spróbowali gry na cytrze chińskiej, garncarstwa oraz uczyli się kaligrafii. Przy okazji poznawali nie tylko budynki szkolne i całą infrastrukturę, ale mieli możliwość porównywania chińskiego oraz polskiego systemu edukacji.
Wspólny czas spędzany w czasie kolejnych dni obejmował również zwiedzanie okolic miasta i poznawanie dziedzictwa kulturowego Tiantai. Mogliśmy zobaczyć wspaniały wodospad – jeden z najwyższych w Chinach, odwiedziliśmy świątynie – buddyjską (Guoqing Temple) i taoistyczną (Tongbai Palace), mieliśmy nawet możliwość ćwiczyć pod okiem mistrza tai chi. W muzeum miasta zobaczyliśmy eksponaty związane z bogatą historią tego miejsca, a w Hehe Cultural Park mogliśmy poznać koncepcję „hehe” - w języku chińskim, "hehe" (和合) odnosi się do idei harmonii i jedności, często w kontekście dążenia do porozumienia i współpracy, nawet przy zachowaniu różnic, co idealnie się wpisuje w zamysł chyba wszelkich uczniowskich wymian międzynarodowych.
Punktem kulminacyjnym pobytu w Tiantai była gala, w czasie której przed kilkusetosobową publicznością zaprezentowaliśmy poloneza oraz belgijkę , a także przedstawiliśmy prezentację pokazującą naszą szkołę, a następnie oglądaliśmy imponujące występy chińskich uczniów, które obejmowały zarówno tradycyjną muzykę, jak i współczesne piosenki oraz tańce. Potem był czas na odpowiadanie na pytania, współne fotografie i kręcenie filmików.
Pobyt w Tiantai był głównym punktem naszego wyjazdu, ale nie jedynym. Mieliśmy też okazję zobaczyć Szanghaj (m.in. zachwycić się nocną panoramą nowoczesnej części metropolii czy wyjechać najszybszą windą prawie na szczyt w trzecim najwyższym budynku świata) oraz Hangzhou, w „herbacianej wiosce” posłuchać o uprawie i zaletach zielonej herbaty Longjing – najlepszej w Chinach.
Pobyt w Państwie Środka był na pewno niezwykłym przeżyciem. Zetknięcie się z kulturą bardzo odmienną od naszej, poznanie na żywo i z bardzo bliska życia codziennego, spróbowanie chińskiej kuchni, rozmowy i spędzanie czasu z rówieśnikami, ich rodzicami i nauczycielami– to doświadczenie, które na długo pozostanie z nami i które pozwoliło również docenić polską kulturę (zwłaszcza kulinarną ).